Doğru LED Ampul Kullanımı Nasıl Olmalı ?
Doğru LED Ampul Nasıl Seçilir ?

Bir yeri aydınlatmak için ihtiyaç duyulan lümen değeri pek çok faktöre göre değişiklik gösterir. Bir odaya kaç lümen kullanılmalı ? Uygun lümen seçimi nedir ? gibi sorularınıza yardımcı olacak aydınlatma hesabını sizlere sunuyoruz. Led aydınlatma hesaplayıcı ile uygun büyüklükte odanıza uygun watt ve lümen değerlerini görebileceksiniz.

 Bir ampulün ışık gücü ya da ışık değeri lümen şeklinde ifade edilir. Lümen değeri yüksek olan bir led ampul  daha fazla ışık verir, Bilimsel olarak ele aldığımız zaman ise şu şekilde ifade edebiliriz; Herhangi bir ışık kaynağının 1 metre mesafede 1 m²’lik yüzeye dik olarak gönderdiği ışık miktarıdır. Böylece belli bir alandaki ışık miktarı çok daha yüksek noktaya ulaşmaktadır.

Watt W ile temsil edilir. Elektrikli cihazların kullandığı gücü ölçer. Watt, bir şeyin ne kadar elektrik harcadığının ölçüsüdür. Lümen, bir ışık kaynağının toplam ışık çıktısını belirtir.

Doğru led ampulü seçmek için aşağıdaki adımları takip edin;

1-) Doğru Lümen Seçimi: LED ampullerin parlaklığını belirlemek için watt (W) değil lümen değerine bakın. Seçilen ampulün lümen değeri ne kadar yüksekse, LED ampul daha parlak ışık verir.

2-) Kullanmak istediğiniz rengi seçin: Kullanacağınız alana göre ampullerin renk sıcaklığını belirleyen kelvin (K) değerine bakın. Düşük değerli sıcaklık renkleri (örneğin 2700K) gün ışığı aydınlatma ortamı sağlarken, yüksek değerli sıcaklık renkleri (örneğin 6500K) beyaz renkli aydınlatma ortamı yaratır.

3-) Led Ampul Tercih Edin: A+ ve üzeri enerji sınıfındaki ürünleri tercih edin. 

Led Aydınlatma Hesaplayıcı
Oda Tipini Seçin
Uzunlık Birimi
Genişlik
Uzunluk
Yükseklik
Aydınlatma
İç Mekan Rengi
Kurulum yeri
8919 Lümen veya 68 Watt
to illuminate your Kitchen of 400 sq ft
OptionLED Light# of Bulbs
15W14
210W7
312W6
418W4